Prezentare an scolar 2015-2016

Numar schimburi: 1 schimb
Numar copiilor :    274 din care la P.P.: 174 iar la P.N. 100
Politica de recrutare: in regim de P.P. sectie romana, maghiara si germana, in regim de P.N. sectie romana, maghiara si germana
Resurse umane: 22 persoane /  22 posturi Resurse umane: 23 persoane/23 posturi
Grad de acoperire cu personal didactic calificat 100%

• Educatoare titulare – 19
  • Educatoare grad didactic I – 11
  • Educatoare grad didactic II – 7
  • Educatore grad didactic definitive – 3
  • Personal nedidactic – 12
  • Personal didactic auxiliar – 2

An scolar 2015- 2016
GRUPE PROGRAM PRELUNGIT

MICA A. – GRUPA FRUNZULITELOR – Educatoare: Halmi Carolina si Timp Rodica
MICA B – GRUPA BROSCUTELOR - Educatoare: Ciotea Adriana si Silaghi Luminita
MIJLOCIE A. - GRUPA FLUTURASILOR – Educatoare: Hochdorfer Maria si Jurchis Maria
MIJLOCIE B. – GRUPA RAZA DE SOARE – Educatoare: Supuran Gabriela si Matioc Lucia
MARE A – Grupa Istetilor –Educatoare Monea Monica si Ban Ofelia
MARE B - GRUPA RATUSTELOR – Educatoare: Pop Marioara si Silaghi Mihaela
MAGHIARA – GRUPA ALBINUTELOR – Educatoare: Nagy Irma si Debreczeni Noemi
GERMANA – GRUPA CIUPERCUTELOR – Educatoare: Siklosi Brighita si Szokocs Zsuzsana

An scolar 2015- 2016
GRUPE PROGRAM NORMAL

MICA/MIJLOCIE – GRUPA BUBURUZELOR - Educatoare: Pontoc Daniela
MARE – GRUPA LALELOR – Educatoare: Barabas Eva
GERMANA – GRUPA SORICEILOR – Educatoare: Toma Eva
MAGHIARA – GRUPA FLOAREA SOARELUI – Educatoare: Suta Krisztina
MAGHIARA I – GRUPA FLORILOR – Educatoare: Nagy Csilla

In unitate domina ordinea si curatenia precum si atmosfera de munca placuta si de buna colaborare. Parintii si copiii sunt multumiti si se simt foarte bine in unitatea noatra.

Starea fizica a spatiului scolar si incadrarea in normele de igiena scolara:

Stare fizica corespunzatoare, ambianta placuta si  primitoare, favorabil copiilor.
Unitatea dispune de autorizatii: sanitara, sanitar-veterinar, P.S.I. si Protectia muncii, accent deosebit pe securitatea copiilor.
Iluminat corespunzator, mobilier adecvat, incalzire centrala proprie, dotare cu materiale si mijloace didactice moderne (televizoare, calculatoare, video si DVD-plaier, combina muzicala, amplificator, sintetizatoare, etc.
Sali de grupe -15 bine dotate si amenajate, Biblioteca, Sala de sport, Cabinet medical,Cabinet logped/consilier psihologic, cabinet metodic, 2 birouri, Bucatarie, magazii, spalatorie, holuri, grupuri sanitare renovate.

Conducerea unitatii : Director Pop Elisabeta

Consiliu profesoral – Consiliu de administratie – Comisii responsabile de lucru.
Relatii manager – Asociatia de parinti ,,Razele Diminetii’, autoritati locale, comunitate.
Exista relatie buna de colaborare intre director si comitet de parinti. Sunt organizate si desfasurate intalniri, actiuni si activitati comune. Parintii contribuie la dezvoltarea unitatii prin munca, donatii. Parteneriate cu parintii si cu alte gradinite judetene si internationale, cu institutii din municipiu si judet.
Relatia cu  autoritatile locale :din bugetul local igienizarea unitatii, reabilitare termica partiala prin schimbarea de calorifer si geamuri termopane, reabilitare bloc alimentar si grupuri sanitare parchetare asigurarea cheltuielilor curente pentru utilitati. Achizitii mobilier prin program guvernamental, prin sponsorizari. Relatii bune de colaborare cu Politia, cu bisericile, cu societati comerciale, Organizatii si Fundatii.

V.Curriculum

Se aplica Curriculum national aprobat MECT cu nr. 5233/01.09.2008
Curiiculum la decizia scolii – activitati optionale : Limba engleza, Dans de societate, Jocuri folclorice ale copiilor, ,,Mici ecologisti’’
Gradinita dispune de intregul material curricular pentru invatamantul prescolar : ghiduri metodice, programme, indrumatoare metodice, texte literare, culegerri, scrisori metodice, planuri de ivatamant, programme optionale, auxiliare pentru toate varstele vizate de M.E.N.

Program educational educational: “Informarea preventiva privind situatiile de urgenta”’’
Program educational national Ecogradinita – “Micii ecologisti iubesc natura”
Program educational national  KALOKAGATHIA – “Ne miscam si ne jucam”
Program educational national “CURCUBEUL SCHIMBARII”
Program educational national :“SA CITIM PENTRU MILENIUL  III”

Gradinita are infiintata Asociatia parintilor ,,Razele Diminetii’’ care sprijina in mare masura unitatea.